Chemický versus minerální filtr v opalovacích krémech: Jaký je rozdíl?

Pravidelná aplikace opalovacího krému vás může ochránit před škodlivými účinky UVA i UVB záření, včetně spálení a předčasného stárnutí pokožky. Vybírat můžete ze dvou různých UV filtrů. Abyste se však mohli rozhodnout pro správný opalovací krém, je důležité nejprve porozumět tomu, jak se od sebe minerální a chemické filtry liší.

Chemický filtr

Značné množství běžně dostupných opalovacích krémů obsahuje chemické filtry, které sluneční paprsky absorbují a přeměňují je na teplo prostřednictvím chemické reakce. Mezi aktivní látky v těchto krémech patří oxybenzon, avobenzon, octyl methoxycinnamate a octinoxát. Některé chemické filtry mohou být ale dráždivé, nebo dokonce zdraví škodlivé. Často se vyskytují alergické reakce nebo akné. Můžou se však objevit i závažnější příznaky, jako je například porucha funkce štítné žlázy nebo snížení plodnosti u mužů. Pokud se pro chemický filtr přesto rozhodnete, mějte na paměti, že tento opalovací krém je nutné nanést 20 až 30 minut před vystavením pokožky slunci.

Minerální filtr

Především v přírodních opalovacích krémech najdete minerální filtry. Ty nepronikají do kůže, ale vytváří na jejím povrchu fyzickou bariéru, která pomáhá blokovat a odrážet paprsky UVA i UVB záření. Minerální filtry se získávají z nerostů ve formě jemného prášku. Hlavními složkami opalovacích krémů s minerálními filtry jsou oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Tyto opalovací krémy jsou nedráždivé a jemné k pokožce a hodí se zejména pro citlivou, suchou a ekzematickou pokožku. Vždy by měly být volbou číslo 1 pří výběru vhodného opalovacího krému pro malé děti. Další obrovskou výhodou je, že působí okamžitě po nanesení.

Po nanesení opalovacího krému s minerálními filtry může na pokožce zůstat bílý film. Některé produkty jsou však tak vychytané, že žádný viditelný povlak nezanechávají. My doporučujeme třeba WOODENSPOON opalovací mléko s mangem nebo BADGER opalovací balzám.

Pozor na nanočástice

Při výběru opalovacího krému s minerálními filtry se vyhýbejte nano částicím, které pronikají do těla. Vzhledem ke své velikosti se mohou dostat do buněk a ničit jejich správné funkce. Oxid titaničitý bývá potažený dalšími látkami, které mohou tělu škodit. Proto je vždy nejbezpečnější volbou oxid zinečnatý společně s kvalitními oleji s obsahem antioxidantů.

Chcete vědět více o výběru vhodného opalovacího krému? Přečtěte si článek 3 tipy pro výběr bezpečného opalovacího krému

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz